Question 2 Multiple Choice Worth 2 points) (06.03) For the expression y + 6 - 3, determine the coefficient for the variable term 1 06

**Answer:**

1

**Step-by-step explanation:**

whenever there is a varible alone the coefficient is 1

What is the multiplicative inverse of y?

**Answer:**

The multiplicative inverse of y is [tex]\frac{1}{y}[/tex].

**Step-by-step explanation:**

Multiplicative inverse implies a value that you would multiply with the given value so as to give 1.

Let the multiplicative inverse of y be represented by a, so that;

a x y = 1

ay = 1

divide both sides by y to have,

a = [tex]\frac{1}{y}[/tex]

Thus, the multiplicative inverse of y is [tex]\frac{1}{y}[/tex].

This is applicable to any given value. Examples:

i. Given 2, the multiplicative inverse is [tex]\frac{1}{2}[/tex].

⇒ 2 x [tex]\frac{1}{2}[/tex] = 1

ii. What is the multiplicative inverse of 5?

The required answer is [tex]\frac{1}{5}[/tex].

PLEASE HELP!! The AHS Football team did a weigh in at the start of training camp. The weights of the players were distributed normally with a mean of 98kg and a standard deviation of 6kg. Which of the following curves represents the data? A,B, Or C??

**Answer: Choice C**

=========================================================

Explanation:

The mean is 98, so that's the center of the distribution. This is where the highest point occurs because the most people are clustered around here. This rules out choice A and the answer is between B or C.

One standard deviation above the mean is 98+6 = 104. All we do is add on the standard deviation (6) to the mean (98) to get 104.

One standard deviation below the mean is 98-6 = 92

The graph that has tickmarks at 92 and 104 indicate we are exactly 1 standard deviation from the mean (98)

Similarly, 2 standard deviations above the mean is at 98+2*6 = 98+12 = 110. Or you could say 104+6 = 110.

2 standard deviations below the mean would get us to 98-2*6 = 98-12 = 86

The same idea applies to 3 standard deviations as well.

**All of this matches with graph C**. We can eliminate graph B by noticing that something like 95 is not a result of 98-6.

Y- 4/9 = 2 2/3

Y= ?

What is y = ?

Answer: X= 3 1/9

Step by step:

X-4/9=2 2/3

2 2-3+4/9=

=2 6/9+4/9=

=3 1/9

Step by step:

X-4/9=2 2/3

2 2-3+4/9=

=2 6/9+4/9=

=3 1/9

pls help with both the equations

**Answer:**

what is the question send it in the comment fast

Two similar polygons are shown below.

Which transformation was performed on PORS to form POR'S?

O A dilation factor of 2

O A dilation factor of 4

O A dilation factor of

07 1 / 을

A dilation factor of

**Answer:**

??

**Step-by-step explanation:**

을("eul") ?????

Expressions can be written using a combination of numbers and letters. Those values can also be described using words. Choose ALL expressions that are correctly described in words.

which is it

**Answer:**

**A: 3a + 9: the sum of three times a and nine**

**C:15b − 10: ten less than the product of fifteen and b**

** **

**Step-by-step explanation:**

I just answer this question in US, and I got C right but choose the wrong answer for A.

These are the right answers.

PLEASE ANSWER THESE QUESTIONS CAREFULLY thank you so much

**Answer:**

Positive slope- line B

negative y-intercept- line C

slope of 0- line C

**Step-by-step explanation:**

Positive slope- line B This is because the line is angled upward on the right side

negative y-intercept- line C- the line is below the (0,0) mark

slope of 0- line C This is because the line isn’t angle upward nor downward.

What is the perimeter of the larger triangle

18

b) 45

d) 36

**Answer:**

36

**Step-by-step explanation:**

its x2 for the missing length of the original once you have it add it all up.

can you please help me with this question?

**Answer: 32, 25, and 13 are possible side lengths.**

**Step-by-step explanation:**

The lengths of any two sides of a triangle must sum up to more than the length of the third side.

15 + 27 = 42

42 = 42

The sum has to be MORE than the third side.

15 + 27 = 42

42 > 11

15 + 11 = 26

26 < 27

The sum of two sides can't be LESS than the third side.

*15 + 27 = 42*

*42 > 32*

*15 + 32 = 47*

*47 > 27*

*27 + 32 = 59*

*59 > 15*

*Possible Side Length!*

15 + 27 = 42

42 < 45

Can't be less

*15 + 27 = 42*

*42 > 25*

*15 + 25 = 40*

*40 > 27*

*27 + 25 = 52*

*52 > 15*

*Possible Side Length!*

*15 + 27 = 42*

*42 > 13*

*15 + 13 = 28*

*28 > 27*

*27 + 13 = 40*

*40 > 15*

*Possible Side Length!*

Yup that is right I look it up

Identify the angles , solve for x

**Answer:**

Consecutive interior angles ; x = 20

**Step-by-step explanation:**

These are known as **consecutive interior angles**. This means they are equal to each other. Knowing this, we can set up an equation to solve for x.

4x - 30 = 2x + 10

2x - 30 = 10

2x = 40

**x = 20**

Yes that’s right absolutely

The speed of the current in a creek is 5 mph. A person clan kayak 3 mi upstream in the same time that it takes him to kayak 13 mi downstream. What is the speed

the person's kayak in still water?

The speed of the person's kayak in still water is

**Answer:**

8

**Step-by-step explanation:**

0) the basic formula is: L=v*t, where L - distance, v - speed/velocity; t - time;

1) if the person's speed in still water is 'v' and the speed of water is 5 (according to the condition), then the upstream speed is 'v-5' and the downstream speed is 'v+5';

2) according to the condition the upstream time and the downstream time are the same, it means t₁=t₂=t, where t₁=upstream time and t₂=downstream time;

3) according to the items above it is possible to make up the equation of the upstream travel: t(v-5)=3; ⇒ t=3/(v-5);

4) according to the items above it is possible to make up the equation of the downstream travel: t(v+5)=13; ⇒ t=13/(v+5);

5) if t=3/(v-5) and t=13/(v+5), then

[tex]\frac{3}{v-5} =\frac{13}{v+5}; \ => \ v=8.[/tex]

Levin Furniture buys a living room set with a $4,900 list price and a 50% trade discount. Freight (FOB shipping point) of $45 is not part of the list price. What is the delivered price (including freight) of the living room set, assuming a cash discount of 4/10, n/30, ROG? The invoice had an April 8 date. Levin received the goods on April 19 and paid the invoice on April 25.

Delivered price = $**Answer:**

Answer:Delivered price=$1,814

**Step-by-step explanation**

Explanation:

List Price = $4,000

Trade discount = 55%

Price after discount = $4,000 - 55% x $4000

$4000- $2,200 = $1,800

if Levin pays within 10 days he will have a discount of 2 %, which he did

Therefore 2% x $1800 = $36

Delivered price = $1800 -$36+ freight charges ( shipping)

$1800 -$36 + $50=$1814

Can’t be bothered to do the rest so I need the answers

**Answer:**

**25.=0.06**

**26.=0.03**

**27.=0.12**

**28.=0.21**

**29.=0.21**

**30.=0.31**

**31.=0.34**

**32.=0.16**

**33=0.34**

**34.=0.04**

**35.=0.06**

**36.=0.15**

**37.=0.24**

**38.=0.36**

**39.=0.25**

**40=0.09**

**41=0.35**

**42=0.14**

**43=0.15**

**44=0.24**

**45=0.53**

**46=0.42**

**47=0.31**

**48=0.35**

**49=0.35**

**50=0.24**

**51=0.54**

**52=0.05**

**53=0.24**

**54=0.68**

**55=0.19**

**56=0.51**

**57=0.66**

**58=0.43**

**59=**

**60=**

**Am missing some don't got time to go over**

**Step-by-step explanation:**

Sina Au,Jho at Tess ay anak ng mag asawang sing ng

Roy at Aling Lita, Si Ay ay 7 taon na mas matanda kay the

at 2 taon mas bata kay Tess, Kung ang kabuyang edad ay

70. llan taon si Au?

**Answer: Sina Au,Jho at Tess ay anak ng mag asawang sing ng
**

**Roy at Aling Lita, Si Ay ay 7 taon na mas matanda kay the
**

**at 2 taon mas bata kay Tess, Kung ang kabuyang edad ay
**

**70. llan taon si Au?**

**Step-by-step explanation:**

A company is considering introducing two new products. Based on sampling results, the company is expecting a probability of success for Product A of 60% and a probability of success for Product B of 80%. The success of Product A is independent of Product B's success. What is the probability that both Product A and Product B will be successful

**Answer:**

I think b

-gxtpuf6a4t sketch see ura5wfyzrud

Help plz....................

Opposite sides in a parallelogram are equal

So,

XY=WZ

3a-4=a+2

2a=6

a=3

XW=YZ

b+1=2b

b=1

So,

XY=WZ

3a-4=a+2

2a=6

a=3

XW=YZ

b+1=2b

b=1

cuanto es 3/4 × 5/6

**Answer:0.625 or 5/8**

**Step-by-step explanation:**

Apply the distributive property to create an equivalent expression. 6(3c-5d+6) = ?

**Answer:**

18c-30d+36

**Step-by-step explanation:**

6(3c-5d+6)

= 6(3c)-6(5d)+6(6)

= 18c-30d+36

please help on this question i will give u brainliest:

Mr. Ramirez informs the students that some of the trees they plant will not survive their first year, so the class will take precautions to monitor the trees to give them the best chance of survival.

Abby does some research and finds that, on average, 3 out of every 25 trees planted will die their first year.

**Answer:**

smalls

**Step-by-step explanation:**

Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided.

- 2

0

2

Use the function rule to complete the table.

- 10x + y = 4

Please help I’ve been stuck on this for an hour now PLEASEEEEE

**Answer:**

y= 10x + 4

**Step-by-step explanation:**

-10x + y = 4

-10x + y +10x = 10x + 4

y= 10x + 4

depending on what its asking usually this is what its asking for but im not sure exaclty what its asking so here.....

next step is to plug the numbers in

so for the first box it says that x is -2

plug it in.....

y = 10(-2) + 4

y = -20 + 4

y = -16

then keep doing it for the next boxes.....

second box:

y = 10(-1) + 4

y = -10 + 4

y = -6

third box:

y = 10(0) + 4

y= 4 because 10 times zero is zero (basically any number times 0 is zero)

fourth box:

y = 10(1) + 4

y = 10 + 4

y = 14

fifth box:

y = 10(2) + 4

y = 20 + 4

y = 24

Hope this helps!

*srry in advance if its wrong

Luis is shopping for gifts. Mugs are on sale for $4 off the regular price,p. Luis vuys 6 muga. H epays $54. What is the regular price of the mug? Show your work.

**Answer:**

13

**Step-by-step explanation:**

Divide the total amount he paid by the amount of mugs he bought to find out how much each mug cost.

54 ÷ 6 = $9

Each mug is nine dollars, **INCLUDING THE SALE **which is $4 off.

Add $4 to $9 to find the regular price

$4 + $9 = 13

The **regular price **of the mugs based on the given **equation **will be $13.

There are many different ways to define an **equation**. The definition of an equation in algebra is a **mathematical statement **that demonstrates the equality of 2 mathematical expressions.

More than one variable may be present inside a **linear equation**.

Suppose the **regular **price is x.

**Selling **price = $4 off of x = x - 4

Number of **mugs **buys = 6

Paid = $54

54= 6 (x - 4)

(x - 4) = 9

x = 13

Hence "The **regular price **of the mugs based on the given **equation **will be $13".

For more about the **equation**,

brainly.com/question/10413253

#SPJ2

III. Fill in the gaps with the correct form of the verbs in brackets.

(go) early

1. If you

(not/want) to stay in the party, we

2. You

(pass) your exams if you

(study) really hard.

**Answer:**

give us a more zoomed out picture

**Step-by-step explanation:**

City Hall is planning to construct a new building. The height of each triangular-shaped face on the top of the building will be 75 feet. The diagram shows all the building dimensions.

Calculate the total area of the exterior faces of the building (do not include the base area). Show your work.

**Answer:**

74 630 ft

**Step-by-step explanation:**

85×182×4+1/2×85×75×4

Please help me with an explanation so i can understand it better

**Answer:**

9.5

**Step-by-step explanation:divide area by 12.3**

**i think it is right**

**Answer:**

u= 19 miles

**Step-by-step explanation:**

Area of triangle= ½ ×base ×height

Given that the area is 116.85 mi² and height= 12.3 mi,

116.85= ½ ×u ×12.3

6.15u= 116.85

u= 116.85 ÷6.15 *(**÷**6.15** **on** **both** **sides**)*

**u= 19 mi**

What's the probability of the compound event for. A bag contains 4 red, 8 blue, 6 yellow and 2 green marbles. Maria selects a marble, puts it back and then selects a second marble. P (blue, red)

**Given:**

Number of red marbles = 4

Number of blue marbles = 8

Number of yellow marbles = 6

Number of green marbles = 2

**To find:**

The probability of getting a blue marble then a red marble, i.e., P(blue, red).

**Solution:**

Using the given information,

The total number of marbles = 4+8+6+2

= 20

Probability of getting a blue marble in first draw is

[tex]P(Blue)=\dfrac{\text{Number of blue marbles}}{\text{Total number of marbles}}[/tex]

[tex]P(Blue)=\dfrac{8}{20}[/tex]

[tex]P(Blue)=\dfrac{2}{5}[/tex]

Maria selects a marble, puts it back and then selects a second marble. It means the total number of marbles remains the same.

[tex]P(red)=\dfrac{\text{Number of red marbles}}{\text{Total number of marbles}}[/tex]

[tex]P(red)=\dfrac{4}{20}[/tex]

[tex]P(red)=\dfrac{1}{5}[/tex]

Now, the probability of getting a blue marble then a red marble is

[tex]P(blue,red)=\dfrac{2}{5}\times \dfrac{1}{5}[/tex]

[tex]P(blue,red)=\dfrac{2}{25}[/tex]

**Therefore, the required probability P(blue, red) is [tex]\dfrac{2}{25}[/tex].**

Find the sum or difference. Write your answer in simplest form

3/8 + 1/4

**Answer:**

5/8

**Step-by-step explanation:**

5/8 which is in simplest form

**Answer:**

5/8

**Step-by-step explanation:**

3/8+**1/4** = 3/8+**2/8** = 5/8

Which of the following equations is the result after the first step in solving 5x – 4 = 15? A. x – 4 = 3 B. x = 2 C. 5x = 19 D. 5x = 11

**Answer:**

C

**Step-by-step explanation:**

5x-4=15

5x=15+4

5x=19

Lee el siguiente planteamiento y resuelve los problemas:

Un globo electrostáticamente cargado ejerce una fuerza de atracción sobre un papel de tal forma que se pueden identificar dos cargas positivas en la periferia del globo y una negativa en la periferia del papel. Las cargas del globo y del papel están colocadas en los vértices de un triángulo equilátero cuyos lados tienen una longitud de 5 cm, tal como se muestra en la figura. Se sabe que la carga q1 tiene polaridad negativa con un valor de 20 μC (microcoulomb), la carga q2 tiene polaridad positiva con una magnitud de 10 μC y la carga q3 también tiene polaridad positiva con una intensidad de 30 μC.

Calcula la fuerza de q3 sobre q1. Para ello, hay que sustituir los valores de las respectivas cargas en la ecuación de la ley de Coulomb y el valor de la distancia d , la cual corresponde a la separación entre q1 y q3.

Realiza el cálculo de la fuerza de q2 sobre q1.

a. Utiliza el plano cartesiano para graficar los resultados de las fuerzas solicitadas.

Determina la magnitud de la fuerza de atracción resultante que ejercen las cargas q2 y q3 sobre q1 y el ángulo del vector de la resultante.

a. Utiliza el plano cartesiano para graficar el resultado, de la magnitud de la fuerza de atracción.

**Answer:**

I am read well any things please I don't know how to run this app please helpe I don't need this app by saying this much i want to stop my points

thanks

Jaleah needs some string to make bracelets. She needs

enough string to make 32 bracelets. Each bracelet takes 9 3/4

inches of string. How much string will Jaleah need to make

the bracelets?

**Answer:**

312

**Step-by-step explanation:**

3/4 × 32 = 24

9 × 32 = 288

288 +24=312

Find m∠4 if m∠1 = 100°

**Answer:**

m4{=100 is the answer,,,,,,

discuss what you would do to get elected to the RCL
Hiiiooo!! Could someone please help me out with this
If 1432x-3 = 143x+1, then...
make it look messyWeather refers to short term atmospheric conditions while climate is the weather of a specific region averaged over a long period of time.
if candy bars are 6 for $2.58 , how much is one candy bar?
The climate of an area can be different from its weather. Which of the following statements describe the climate of an area?
which appeal is john dickinson using in his letter rejecting british taxes
Why was the Albany movement unable to fully achieve its desegregation goals?
HeIpheIp heIp hep heIp heIp heIpheIp heIp
What is the measure of the missing angle
Stock A's beta is 1.7 and Stock B's beta is 0.7. Which of the following statements must be true about these securities? (Assume market equilibrium.) a. The expected return on Stock B should be greater than that on A. b. Stock B must be a more desirable addition to a portfolio than A. c. Stock A must be a more desirable addition to a portfolio than B. d. When held in isolation, Stock A has more risk than Stock B. e. The expected return on Stock A should be greater than that on B.
Identify the descriptions of each word as being either denotative or connotative.
The effective nuclear charge of a neutral atom aluminum, Al with atomic number 13 is
What makes good footwork in netball? Write a detailed paragraph
In the future the universe will most likely
Helpppppp please i need help on this question
Francine can ride 16 miles on her bicycle in 45 minutes. At this speed, how many minutes would it take Francine to ride 60 miles?
Find the inequality represented by the graph.
Please help I don't get this
Please help me Please